Інститут клітинної терапії розробив протокол лікування COVID-19 на основі мезенхімальних стовбурових клітин плаценти

Сьогодні відомо про 8 пацієнтів, яких успішно вилікували від важкої форми COVID-19 за допомогою мезенхімальних стовбурових клітин плаценти. Це підштовхує вчених розглядати стовбурові клітини плаценти, позбавлені рецептора ACE-2, як можливий ефективний метод лікування коронавірусної пневмонії. Щонайменше 14 клінічних досліджень, в яких вивчається ефективність стовбурових клітин різних типів у лікуванні COVID-19, вже зареєстровано у Китаю.

Що таке мезенхімальні стовбурові клітини?

Мезенхімальні стовбурові клітини – це популяція мультипотентних клітин, здатних диференціюватися в похідні сполучної тканини, а це  серце, судини, сполучнотканинний каркас легень, кістки, судини, хрящі, гладкі м’язи та ін. Ці клітини можна отримати, зокрема, з пуповинної крові, пуповини й плаценти.

В чому механізм лікувальної дії мезенхімальних стовбурових клітин плаценти при COVID-19?

Перш за все, мезенхімальні стовбурові клітини плаценти не мають на своїй поверхні рецептора до ангіотензинперетворювального ферменту 2 (ACE-2), за допомогою якою коронавірус Sars-CoV-2 з’єднується з клітиною, тобто ці клітини не можуть інфікуватися даним вірусом.

Мезенхімальні стовбурові клітини є потужним імуномодулятором, вони виділяють безліч протизапальних біологічно активних речовин (цитокінів), що зменшують запальний процес у легенях. Також мезенхімальні стовбурові клітини секретують численні фактори росту, що сприяють відновленню не лише ураженої легеневої тканини, але й інших органів. Відомо, що Sars-CoV-2 поражає клітини, на яких міститься ACE-2-рецептор, а це легені, серце, печінка, нирки, судини.

Побічних ефектів ні в одному з випадків внутрішньовенного застосування мезенхімальних стовбурових клітин не було.

Досвід Інституту клітинної терапії

Інститут клітинної терапії має значний досвід роботи з мезенхімальними стовбуровими клітинами перинатальних тканин (плацента, пуповина, пуповинна кров), які в рамках клінічних досліджень під егідою Координаційного центру трансплантації органів, тканин і клітин МОЗ України впродовж 12 років успішно застосовувалися в лікуванні захворювань серцево-судинної системи, печінки, уражень опорно-рухового апарату та інших.

У зв’язку із загостренням епідеміологічної ситуації, пов’язаної з поширенням вірусу SARS-CoV-2, і складністю в лікуванні важких випадків, Інститут клітинної терапії розробив протоколклінічного дослідження «Лікування коронавірусної COVID-19 пневмонії (збудник SARS-CoV-2) кріоконсервованими алогенними мультипотентними мезенхімальними стовбуровими клітинами плаценти та пуповини». 

Можливості Інституту клітинної терапії щодо лікування COVID-19

Зараз в Кріобанку Інституту клітинної терапії зберігається близько 300 одиниць препаратів кріоконсервованих мезенхімальних стовбурових клітин, виділених з плаценти і пуповини людини, що готові до застосування. Клітинні препарати виготовлені відповідно до міжнародних стандартів. Кожен препарат містить 70 млн клітин, що є достатньою кількістю для лікування дорослого пацієнта з пневмонією, викликаною COVID-19.

Препарати кріоконсервованих алогенних мультипотентних мезенхімальних стромальних клітин плаценти людини здатні проявляти регенеративні ефекти на ушкоджену тканину легенів, що проявляється в покращенні показників її функціональної активності, зменшенні запалення та фіброзу завдяки імуносупресивним та імуномодулюючим властивостям і паракринним ефектам клітин.

Наукові дослідження підкреслюють, що мезенхімальні стромальні клітини плаценти не можуть бути заміщені іншими лікарськими засобами при лікуванні дегенеративних процесів дихальної системи.

Зворотній зв'язок
Зателефонуйте або напишіть нам для отримання більш детальної інформації

    Напишіть нам